25. Překoná hořčík antidepresiva? Nový výzkum ukazuje, že je bezpečnější, dostupnější a efektivnější

09.11.2017 18:01

Isabelle Z. Tags

Odhaduje se, že na celé Zemi trpívá depresemi více než 350 miliónu lidí. To mívá bohužel silný vliv i na jejich blízké. Nejběžněji používané léky - antidepresiva typu SSRI jsou ale riziková, drahá a ne vždy zabírají. To přimělo vědce, aby se poohlédli po alternativách - a ukázalo se, že k dispozici je dobré řešení v podobě podávání hořčíku.

Tento minerál je životně důležitý pro mnoho našich tělesných funkcí, z nichž nejvýznamnější jsou krevní tlak, srdeční rytmus a silné kosti. Také se osvědčily jeho silné protizánětlivé účinky. A nyní ještě vědci z univerzity ve Vermontu doložili slibné účinky hořčíku při experimentu, ve kterém podávali běžně prodávané tablety s hořčíkem pacientům s depresí.

Do tohoto experimentu bylo zapojeno 126 pacientů z klinik primární péče, u nichž byla diagnostikována lehká až střední deprese a trval celkem 12 týdnů. První skupina těchto pacientů užívala denně 248 mg hořčíku po dobu 6 týdnů a následujících 6 týdnů jej neužívala a druhá skupina měla tento rozvrh obráceně. U všech sledovaných osob bylo prováděno 2x týdně vyhodnocování jejich příznaků deprese.

Během užívání hořčíku zaznamenávali nemocní klinicky významná zlepšení u příznaků úzkosti i při stanovování stupně deprese. Při použití standardního dotazovacího formuláře s 9 otázkami se v průběhu užívaní hořčíku snižovalo jejich skóre v průměru o 6 bodů.

Nejslibnější na tom byla skutečnost, že tato zlepšení byla pozorována již po 2 týdnech nasazení této léčby. A navíc pacienti různého věku i s rozdílnými druhy depresí neměli s užíváním potravinových doplňků s hořčíkem žádné potíže a zaznamenávali podobné stupně účinnosti.

Propojenost hořčíku a deprese byla doložena už i dříve

Zmíněný experiment jen podporuje výsledky jiné studie, která byla prováděna v psychiatrické nemocnici v Chorvatsku. V ní se zjistilo, že mnoho pacientů, kteří se pokouší o sebevraždu, vykazuje ve svém těle nebezpečně nízkou hladinu hořčíku. Deprese může tedy být známkou deficitu hořčíku, podobně jako zvonění v uších, svalové křeče, ledvinové kameny nebo poruchy srdečních funkcí.

Díky těmto výsledkům se rozhodlo více než 60% sledovaných pacientů užívat i nadále hořčík, aby tím zvládli svou depresi. Zdravotní statistiky v USA udávají, že 68% obyvatel nemá dostatečný příjem hořčíku, odpovídající DDD (denní doporučené dávce) a 19% nezvládá si zajistit alespoň poloviční DDD.

Významnými přírodními zdroji hořčíku bývá ovoce (organické pomeranče, banány, ananasy, avokáda nebo třešně). Ve větším množství se nalézá také v mořské fauně (makrely, krevety), jogurtu, tmavé čokoládě, luštěninách, zelených listech. Dalšími zdroji jsou spirulina nebo chlorella.

Bude zapotřebí ještě další výzkum

Vědci si slibují, že stejné výsledky by bylo možné dosáhnout také u větší a různorodější části populace. Lze očekávat, že by hořčík a další bezpečné alternativy mohly nahradit antidepresiva úplně, protože musíme brát v úvahu jejich nebezpečné vedlejší účinky. K těm patří hlavně záchvaty, sebevražedné jednání a další závažné zdravotní komplikace.

Je těžké pochopit, proč by měl kdokoliv chtít užívat takové nebezpečné léky, když existují naprosto bezpečné alternativy. Samozřejmě ale můžeme očekávat, že farmaceutický průmysl bude dělat všechno pro to, aby se veřejnost nedozvídala o takových alternativách. Odhaduje se totiž, že celosvětový trh s antidepresivy by mohl v roce 2018 překročit obrat 13 miliard dolarů.

Deprese bývá závažné onemocnění a nejlépe ji znají ti, kteří na ni trpí a také jejich blízcí. Ti velmi stojí o to, aby našli způsob, jak ji vyřešit. Mnohým z těch, kteří užívají antidepresiva typu SSRI, se ale vyléčit nepodaří. Naštěstí se ale ukazuje, že je tu i alternativní přírodní cesta, spočívající v užívání hořčíku, vitamínu D a praktikování jógy, meditace a uvolňovacích cvičení. Proč byste měli spoléhat pouze na léky, když svému tělu můžete poskytnout to, co potřebuje, aby se uzdravilo i samo?


 

Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170627152621.htm
https://www.naturalnews.com/054279_magnesium_deficiency_warning_signs.html
https://www.dailymail.co.uk/health/article-4646528/Magnesium-tablets-significantly-improve-depression.html
https://www.naturalnews.com/056189_antidepressants_SSRIs_side_effects.html

 

(Přeloženo z www.naturalnews.com/2017-07-11-magnesium-to-make-depression-drugs-obsolete-new-science-finds-magnesium-safer-more-affordable-and-more-effective-than-ssris.html)