24. Peroxid vodíku má široké použití v každé domácnosti

11.12.2016 17:01

David Gutierrez

Levný, netoxický, víceúčelový a účinný: peroxid vodíku je zázračná kapalina, která patří do každé domácnosti.

Bývá všeobecně znám jako dezinfekční prostředek pro malá poranění, ale mnoho lidí nezná princip jeho působení: svou oxidační reakcí usmrcuje mikroby. V podstatě se jedná o vodu, ve které je vázán navíc další kyslík. Jde o nestabilní formu, ze které se kyslík uvolňuje a vytváří roztok s volnými radikály, který je vysoce reaktivní. Po reakci však vznikají pouze dva produkty: nereaktivní kyslík a voda. To je hlavní důvod, proč je při správném používání peroxid vodíku (dále jen PV) tak bezpečný.

Náš vlastní imunitní systém si dokonce sám generuje PV a nasazuje jej do první obranné linie proti mikrobům všeho druhu: bakteriím, virům, kvasinkám, plísním nebo parazitům. V tomto případě působí PV dokonce i protizánětlivě.

Přírodní léčiva

Jak můžete PV využívat pro ochranu svého zdraví? Je mnoho přírodních léčebných produktů, které jej obsahují. Například nosní sprej, který si připravíte smícháním 1 lžičky 3% PV se šálkem nechlorované vody, může pro vás být účinným lékem proti infekcím nosních dutin. Bolavost zubů vyvolaná menší infekcí může být také vyléčena vyplachováním úst směsí z PV. A úplně stejná směs může také odstraňovat zápach z úst.

Pokud cítíte, že na vás přišlo silné nachlazení, můžete je zažehnat tím, že si každé ráno nakapete pár kapek PV do uší.

PV je rovněž účinný protiplísňový prostředek. Plísňových infekcí na nohou se můžete zbavit tak, že si před spaním postříkáte nohy rozprašovačem, v němž máte směs PV a vody v poměru 1:1. Podobné ošetření můžete používat i pro rostliny trpící plísněmi (jen použijete větší naředění PV - cca 1:20).

Nahradí kosmetické i čistící prostředky

PV má široké využití v celé domácnosti. Po smíchání s jedlou sodou z něj může být vynikající pasta na zuby. Chrání také vodu v přístrojích (zvlhčovač, parní čistič, žehlička, aj) před bujením mikroorganismů. Také jej můžete použít k čištění záchodové mísy - je potřeba jej nechat 20 minut působit a až pak použít štětku.

Při optimálním naředění jej můžete použít také na čištění pokožky, ze které umí odstraňovat škodlivé toxiny. (Do napuštěné vany přidáte asi litr PV a v této lázni setrváte cca půl hodiny.)

Mezi další vhodná použití patří čištění kontaktních čoček nebo usazenin v uších. K několika kapkám PV přidejte v případě čištění uší i olivový olej (rovněž pár kapek) - dojde tak k lepšímu uvolnění nánosů a k jejich snadnějšímu vyloučení.

Pro odbarvování nebo zesvětlování vlasů je také PV mnohem bezpečnější a šetrnější alternativou.

Používání v domácnosti

PV není vhodný pouze k péči o vaše tělo - může být užitečný také pro vašeho psa! Dokáže vyvolávat jeho okamžité zvracení, což oceníte v situacích, kdy pes spolknul nějaký nebezpečný předmět. Tento zásah byste ale měli napřed vždy konzultovat se zvěrolékařem.

A pro vaše prádlo je zde také výborné uplatnění - použijte PV místo bělících prostředků. Lze tak snadno odstraňovat hlavně organické nečistoty, které způsobují barevné skvrny. Vůbec nejlepší využití poskytne při skvrnách od krve.

Pokud přímo aplikujete PV na oděvy, buďte opatrní - u některých látek může docházet k vybělení nebo ke vzniku skvrn na barvách. Na čerstvé skvrny organického původu zkuste aplikovat PV přímo na postižené místo, nechte několik minut působit (často se tvoří pěna) a pak opláchněte ve studené vodě a případně umyjte mýdlem.


 

(Přeloženo z www.naturalnews.com/055815_hydrogen_peroxide_natural_cure_cosmetics.html)