5. Jak ošetřovat povrchová poranění a krvácení bezpečně a přírodní cestou

22.01.2011 20:25

Tony Isaacs

Ať už jsme opatrní jak chceme, všichni se alespoň z času na čas pořežeme a někdy mohou být taková poranění i vážnější. Zatímco vážné poranění vyžaduje rychlou lékařskou pomoc, je tu i mnoho dobrých přirozených způsobů, jak méně vážná poranění dezinfikovat a napomoci jejich vyléčení nebo jak zastavit krvácení.

Jedním z nejlepších léčebných prostředků na pořezání je syrový med. Ten byl už před 2 000 lety užíván pro prevenci a léčbu infekcí. Cukr obsažený v medu reaguje s vodními molekulami a brání růstu mikroorganismů. Jakmile se výpotek z poraněného místa promísí s medem, vytváří se peroxid vodíku, který je pozvolna uvolňován prostřednictvím enzymové reakce, umožňované oxidázou glukózy. Konečným výsledkem bývá antibakteriální působení peroxidu vodíku bez poškozování kožní tkáně. Nejlepším léčivým medem je ten, který pochází z pacifické myrty (leptospermum scoparium).

Na řeznou ránu se tedy nanáší med a pak se překryje obvazem. U malých poranění bolest zpravidla odeznívá po cca 30 minutách, nejlépe je ponechat medový obklad na ráně přes noc.

Dalším účinným prostředkem je koloidní stříbro, které je přírodním antibiotikem zabíjející bakterie. Je to antiseptický prostředek, který urychluje proces hojení a napomáhá tvorbě nových tkání. Nanáší se přímo na řeznou ránu nebo na poškrábané místo. Aplikace nezpůsobuje bolest – je to podobné jako omývání vodou. Pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné nanášet je na ránu častěji a udržovat poraněné místo ve vlhku – nejlépe s pomocí vodního roztoku se stříbrem.

Dalšími dvěma výborným prostředky pro ošetřování pořezání a poškrábání jsou levandulový olej a tea-tree olej. Oba urychlují hojení a ničí baktérie. Aplikují se rovněž přímo na poraněné místo, což obvykle nepůsobí žádnou bolest a pokud se tak přesto stane, bolest ustupuje velmi rychle.

Peroxid vodíku je dobrý na vyčištění rány a má silné antiseptické vlastnosti. Je také velmi dobrý na pořezání v ústech. Před použitím je dobré jej zředit s vodou v poměru 1:1 a aplikovat na otevřené rány s pomocí bavlněné látky nebo mulu nebo v případě poranění v ústech nechat působit několik sekund a pak vyplivnout. Pak je dobré aplikovat některé z povrchových ošetření, která jsou uváděna následně.

Účinný domácí prostředek pro řezné rány si lze doma připravit smícháním prášku z echinacey, kůry z jilmu a kakostu krvavého (geranium sanguineum). Pak se přidává voda, aby se vytvořila pasta k nanášení na postiženou oblast, která se potom obváže.

Antioxidační účinky vitamínu E, které jsou prospěšné hlavně pro srdce, mohou rovněž urychlovat léčbu poranění. Dobrým způsobem, jak jej používat, je propíchnout kapsli s vitamínem s pomocí sterilní jehly a vytlačit olej přímo na poranění a provést to alespoň 3x denně. Vážnější poranění je vhodné překrýt obvazem. Určitě ale používejte přírodní vitamín E (d-alpha tocopherol), protože ten má výraznější antioxidační účinky, než syntetické preparáty.

Dvěma dalšími prostředky pro léčbu pořezání jsou česnek a bromelain (vyráběný z ananasu). Česnek je přírodním antibiotikem a je možné s ním potírat menší poranění. Bromelain je přírodním extraktem z ananasu, u kterého bylo zjištěno, že významně urychluje léčbu, pokud je užíván i vnitřně.

K zastavení krvácení použijte stlačení poraněného místa, aby se usnadnilo vytvoření krevní sraženiny. Velmi účinně lze krvácení zastavovat s pomocí kayenského pepře (neboli chilli), který se aplikuje do rány. Krvácení se zpravidla zastaví v průběhu pár minut.

 

Dalším přírodním prostředkem, který dokáže zastavovat krvácení, je čajový sáček. Taniny obsažené v čaji napomáhají k rychlejší koagulaci krve. Na ránu se aplikuje mokrý čajový sáček. Tato metoda je obzvláště vhodná na poranění v ústech.

V případě hlubokých řezných ran a zranění je zapotřebí provést očištění, desinfekci a pak překrytí s pomocí chilli nebo medu. K dosažení co nejlepších výsledků je také vhodné je zkombinovat dohromady.


 


Zdroje:
https://www.scribd.com/doc/15467411/50-Home-Remedies-That-Work
https://dermnetnz.org/treatments/honey.html
https://curezone.com/forums/am.asp?i=1532882 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/028649_cuts_bleeding.html)