7. Je třeba oddělovat fakta a výmysly - expert vyvrací časté nepravdy o spánku

08.08.2018 10:56

Ralph Flores

Mnoho lidí o spánku nijak nepřemýšlí. Pro Dr. Michaela Scullina z laboratoře pro zkoumání spánku, působícího na Baylorově univerzitě v americkém Texasu, je to ale přesně naopak: jeho celoživotní práce se zaměřila právě na spánek. Je zaměřen na zkoumání spánku a to je obor, který neumožňuje dostačující sebezkoumání.

V článku, který byl nově zpřístupněn na portálu newswise.com, tento vědec probírá časté mylné názory o spánku a u každého z nich zmiňuje poslední vědecké poznatky.

  • Pokud se vám zdá o umírání, neznamená to ještě, že byste měli v reálném životě skutečně zemřít. „To se ještě nikdy nepodařilo potvrdit, protože lidé popisují své umírání ve snu - když jsou naživu,“ vysvětluje Dr. Scullin tento fenomén. Takové noční můry ale mohou být signálem vážnějšího zdravotního problému a může to být způsob, jak nám mozek chce pomoci připravit se na stresující situaci.

  • Chrápání může mít své skryté příčiny. Existuje pouze souvislost mezi chrápáním a spánkovou apnoe. I když ne všichni lidé se spánkovou apnoe zároveň také chrápou, je to její nejvýznamnější rizikový faktor. Pokud apnoe není léčena, může vést ke komplikacím, jako je například srdeční onemocnění.

  • Nedaří se vám usnout do 20 minut po ulehnutí? Zkuste vstát z postele. Když ležíme v posteli a nedaří se nám usnout, vytváříme si nepříznivou asociaci mezi postelí a spánkem. Proto zkuste vstát a dělat něco nudného v přítmí. Teprve až se budete cítit ospalí, jděte si lehnout.

  • Celonoční bdění namísto spánku vám nijak neprospěje. Vědecká studie, ve které byla snímána činnost mozku v průběhu spánkové deprivace, odhalila, že dochází k závažným oslabením funkcí frontálního laloku, ovládajícího paměť, rozhodování a soustřeďování na detaily.

  • Měsíc nijak neovlivňuje vaše problémy se spánkem. V posledních několika letech se v médiích můžeme setkávat s tvrzeními, že úplněk ovlivňuje naše spánkové návyky. Odborníci na spánek jsou ale v tomto ohledu stále skeptičtí a výsledky z různých spánkových laboratoří dosud nenalezly v tomto ohledu žádnou spojitost.

  • Za volantem opravdu můžete usínat - dokonce si toho ani nemusíte všimnout. Existuje více příčin, kvůli kterým lidé za volantem náhle mění směr jízdy. K těm běžným patří psaní SMS, pití, konzumace jídla a podle Dr. Scullina by na seznam měl patřit také mikrospánek. Navzdory tomu, že se mu každý snaží co nejvíce ubránit, běžně se objevuje a lidé nad ním nemají žádnou kontrolu.

  • Nemůže za to žádná čarodějnice - jde o spánkovou paralýzu. Když se hned po probuzení nemůžete hnout, bývá to hrozný pocit a v různých kulturách se tento fenomén vždy nějak pojmenovává a mívá to často i nádech něčeho tajemného. Podle Dr. Scullina ale jde vždy o tzv. spánkovou paralýzu, která nastává po krátkou dobu, kdy se mozek ještě nezkoordinoval s tělem. Především pokud se nacházíme v REM fázi svého spánku, mozek musí paralyzovat tělo, abychom svůj sen fyzicky neprožívali. Problémy ale mohu krátkodobě nastat tehdy, když se v mozku zaktivují části, které řídí naše bdění a dosud ještě zůstává aktivní i tělesná paralýza. Tehdy vzniká pocit, že jsme „úplně probuzení, avšak naprosto nehybní.“ Tyto potíže však není možné řešit nějakou léčbou - dá se spíše očekávat, že po nějakém čase odezní samy.

  • Myslíte si, že váš chytrý telefon dokáže vyhodnocovat kvalitu vašeho spánku? Popřemýšlejte o tom ještě. Aplikace tohoto druhu jednoznačně nejsou schopné vyhodnocovat kvalitu ani kvantitu našeho spánku - varuje Dr.Scullin.

  • Konzumovat kofein v časovém úseku do 6 hodin před ulehnutím do postele není vhodné. „Dokonce i v případech, kdy si dopřejete kávu šest hodin před spaním, může pro vás být obtížnější usnout a váš spánek pak nemusí být dostatečně hluboký“, upozorňuje Dr. Scullin a doporučuje dávat si kávu pouze ráno a dopoledne.

Pokud chcete rychleji usínat, doporučuje Dr. Scullin a jeho tým ve studii, publikované v magazínu the Journal of Experimental Psychology tuto metodu: sedněte si ke stolu a napište si seznam úkolů, které vás zítra čekají. Až ulehnete, budete pak usínat rychleji a je to účinnější, než si zapisovat události, které vás potkaly v právě končícím dni.


 

Použité zdroje:

www.baylor.edu/mediacommunications/news.php?action=story&story=196398
www.sleepeducation.org/news/2009/07/29/sleep-paralysis-the-devil-the-ghost-the-old-hag
https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fxge0000374


 

(Přeloženo z www.naturalnews.com/2018-04-09-separating-fact-from-fiction-sleep-expert-debunks-popular-sleep-myths.html)