3. Špína není špinavá

20.04.2013 10:50

Alexandra Du Toit

Naše kultura je v současnosti příliš posedlá bakteriemi, čistotností a hygienou. Rodiče neustále omývají ruce svých dětí, používají k tomu antibakteriální mýdlo, alkoholem napuštěné papírové utěrky nebo okamžitě mění jejich oblečení, jakmile se objeví sebemenší ušpinění. Pro děti je ale úplně přirozené pobývat co nejblíže přírodě a poslední výzkum v tomto směru dokonce dokládá spojitost mezi častým zašpiněním a silným imunitním systémem. Vědci odhalují, že moderní posedlost bakteriemi a čistotou zřejmě vede k nárůstu počtu případů alergií, astmatu nebo zánětů trávicího systému.

Co se skrývá za tím, že je špína přitažlivá pro děti?

Mary Ruebush PhD, autorka knížky „Proč je špína užitečná: 5 způsobů, jak si udělat z bakterií své přátele“ (Why Dirt is Good: 5 Ways to Make Germs Your Friends) nám připomíná, že přitažlivost špíny má svůj základ v miliónech let naší evoluce. Stejně jako jakýkoliv sval v našem těle, také imunitní systém potřebuje být procvičován, aby se mohl plně vyvinout a stát se dostatečně silným, abychom odolávali chorobám a onemocněním. To, že dítě jí špínu, se ukazuje být ideálním výcvikem pro vybudování všeobecně zdatného imunitního systému. Mary Ruebush píše: „To, že dítě dává všechny věci do svých úst, umožňuje podněcování imunitních reakcí a jeho adaptaci na okolní prostředí. Nejenže je tak umožněn ‚výcvik‘ imunitních odezev, které budou později nezbytné pro ochranu, ale hraje to také významnou roli k tomu, aby se nezralý imunitní systém naučil některé podněty ignorovat.“ Děti, které vyrůstají na farmách a jsou vystavovány všem druhům hmyzu, červů a přírodních látek, vykazují prokazatelně méně alergií i autoimunitních problémů než děti z měst, které tráví většinu času v místnostech. To, že by si děti hrály bosy venku a mnohem častěji se přehrabovaly ve špíně, by mohlo dělat zázraky, projevujícími se na zdravotním stavu dnešní mládeže.

Naším přirozeným instinktem je mít špínu rád

Nejnovější výzkum říká, že děti bývají „příliš“ čisté a že by bylo lepší přihlížet k jejich přirozeným instinktům. V letošním roce byla provedena studie, v jejímž rámci vědci zkoumali, co se stane myším, pokud budou mít nedostatek střevních bakterií a jak by to mohlo ovlivnit jejich imunitní systém. A zjistilo se, že vystavování mikrobům v raném věku pomáhá vycvičit určité imunitní buňky, aby dokázaly později v životě odolávat nemoci. Pokud se vystavujeme stejným mikrobům v dospělosti, nemá to již stejný účinek. Imunitní buňky, kterých se to týká především, leží v plicích a v tlustém střevě. Ve druhém případě se již ale mluví o hyperaktivitě T-buněk, která se podobá chování buněk u lidí s astmatem. Nejdůležitějším závěrem zmiňovaného výzkumu je to, že v průběhu raného života v dětství se v těle odehrávají významné biologické procesy rozvoje, které už nemohou později v životě znovu nastat. A budování silného imunitního systému je právě jedním z takových procesů.

Hry ve špíně pomáhají budovat silný imunitní systém

V žádném případě to ale nemá znamenat, že byste měli začít své děti krmit lžičkami se špínou, avšak osvoboďte se od úzkosti. Lidé se příliš obávají o své děti, aby nenachladly nebo nechytily chřipku a kvůli tomu se posedle soustřeďují na to, zda je dítě čisté a bez mikrobů. To se však ukazuje být proti přirozenému rytmu života. Věda už prokázala, že špína je pro dětský život přínosná. Děti špínu milují, protože instinktivně vědí, že je jim prospěšná k tomu, aby si dokázaly vypěstovat silný imunitní systém. Takže se můžeme konečně uvolnit a věřit tomu, že naše děti budou ve skutečnosti tím zdravější, čím více se ušpiní. Nadechněte se tedy zhluboka a těšte se z pozorování radosti, s jakou si vaše dítě hraje se špínou. Potřebujete si pouze uvědomovat, že děti si takto budují svou intuitivní stránku a současně i silný imunitní systém.


Použité zdroje:
https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2010/01000/Rising_Incidence_of_Inflammatory_Bowel_Disease.11.aspx
https://www.sciencemag.org/content/336/6080/489.abstract

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120322142157.htm

https://www.naturalnews.com/
 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/z036460_dirt_children_allergies.html)