2. Určete si kolik spánku opravdu potřebujete

19.04.2013 21:07

Elizabeth Walling

Pokud jde o přesnější určení délky spánku, kterou člověk skutečně potřebuje, neexistuje žádná dobrá ani špatná odpověď. Průměrná doba 7,5 až 8 hodin bude asi optimální pro většinu lidí, jsou ale lidé, kteří mají potřebu i jinou. Optimální délka bývá ovlivňována množstvím důležitých faktorů, jako jsou např. věk, pohlaví nebo momentální spánková deprivace.

Dostatečný spánek po každou noc bývá životně důležitým pro vaše zdraví a dobrou kondici. I jediná noc bez spánku dokáže narušit vaši chuť k jídlu, náladu nebo vaši schopnost zdolávat stres. V případě chronické spánkové deprivace se dokonce zvyšuje i vaše riziko vysokého tlaku krve, obezity nebo otoků. Naopak nadbytek spánku ovlivňuje vznik metabolického syndromu, srdečního onemocnění nebo diabetu.

Jestliže používáte budík, abyste byli schopni ráno vstát včas, bývá to příznak toho, že zřejmě nemáte dostatek spánku. Protože musíte spoléhat na budík, abyste se probudili, ukazuje to, že vaše tělo ještě není dostatečně odpočaté, aby mohlo vstanout přirozeně.

Jednoduchým testem, který můžete použít, abyste si určili, zda je váš spánek dostatečný, je jít do postele o 15 minut dříve, než běžně chodíte. A pak si všímejte, zda ještě pořád potřebujete ke vstávání budík. Jestliže ano, tak zkuste jít do postele ještě o dalších 15 minut dříve. Pokračujte takto tak dlouho, až dosáhnete bodu, kdy se probudíte ráno v potřebný čas přirozeně i bez budíku. Takto si určíte svou optimální délku spánku.

Tento test je doporučován v knížce Michaela Breuse, PhD "Beauty Sleep". Autor působí jako ředitel klinického oddělení pro poruchy spánku při the Arrowhead Health in Glendale (Arizona). M. Breus ale rovněž připomíná, že potřeby spánku se časem u člověka mění a že je potřeba si je čas od času znovu otestovat. Mnozí z nás potřebují více spánku v období většího stresu, nemoci nebo i v zimním období, kdy bývá méně denního světla.

V období vánoc nebo dovolené je velmi snadné si vytvořit podmínky pro kvalitní noční spánek. Pokud si nedopřáváte dostatek odpočinku, měli byste se naučit udělat z toho svou prioritu. Pokud by to pro vás bylo až příliš obtížné, pokuste si alespoň vybrat několik dnů v týdnu, po které bude váš spánek prioritou. Spánkové návyky bývají významně ovlivňovány i způsobem vašeho stravování. Také kofein, alkohol nebo cukr mohou významně ovlivnit vaši schopnost usínat nebo nepřerušeně spát. 

Další zdroje:
https://www.webmd.com/sleep-disorders/news/20101130/how-much-sleep-do-you-really-need
https://www.sleepfoundation.org/article/how-sleep-works/how-much-sleep-do-we-really-need
https://www.time.com/time/health/article/0,8599,1812420,00.html 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/030762_sleep_health.html)