5. Léčení bolesti hladověním? Nová studie ukazuje, že hlad potlačuje naše vnímání bolesti

30.09.2018 21:39

Jessica Dolores

Věřte tomu nebo ne, ale bolest opravdu může být přítelem. Sděluje nám, že je něco špatně a že bychom to měli řešit, jako když se octneme příliš blízko ohně a popálíme se. Připomíná nám, že máme být opatrní, když krájíme zeleninu, protože si můžeme poranit své prsty.

Vědci z Pennsylvánské univerzity došli při novém výzkumu ke zjištění, že zvířata dokáží potlačovat chronickou bolest, když jsou hladová a pokouší se získat potravu k přežití. Při studii vědci zaměřili pozornost na mozkové buňky, které upřednostňují potřebu získat potravu k utišení hladu nad nutností zvládat chronickou bolest.

Jeden z členů vědeckého týmu - Amber L. Alhadeff připustil, že jejich tým neočekával, že by hlad mohl ovlivňovat pocit bolesti. Dospěli ale k poznání, že to dává smysl. Zvířata se musí dostat nejprve k jídlu, než mohou překonávat bolest ze svého poranění.

Vědce zajímalo, jak by se mohly hlad a vnímání bolesti vzájemně ovlivňovat - proto se rozhodli pozorovat, jak myší, které hladověly 24 hodin, reagují na akutní bolest. Na rozdíl od svých dobře živených protějšků dokázaly hladové myši ignorovat bolest vyvolávanou zánětem. Přitom se o dlouhodobé bolesti tohoto druhu soudí, že ovlivňuje nervové vzruchy v mozku. Vědci také zjistili, že hladové myší neopouštějí místo, které jim vyvolává zhoršování jejich bolesti.

To vyvolalo u vědců zvědavost, která část mozku odpovídá za propojenost hladu a bolesti. Začali tedy experimentovat s neurony s proteinem AgRP, o kterých se předpokládalo, že spouští pocity hladu. Výsledkem bylo zjištění, že myši méně reagují na chronickou bolest, zatímco jejich reakce na velkou bolest u nich přetrvávají. Při dalším zkoumání se zjistilo, že při stimulování několika stovek neuronů s proteinem AgPR významně potlačuje zánětlivou bolest.

J. Nicholas Betley - asistent profesor biologie na Pennsylvánské univerzitě označuje za velmi zajímavé, že pouze cca 300 neuronů z celkového počtu miliard neuronů má schopnost potlačovat bolest způsobovanou zánětem.

Následný výzkum ukázal, že blokováním neurotransmiterů NPY, které brzdí odezvu na zánětlivou bolest, nastává odvracení účinků hladu. Myši v takovém případě začínají znovu cítiti bolest.

Vědci říkají, že pokud by toto zjištění bylo aplikovatelné také u lidí, byla by tak k dispozici úplně nová cesta k úlevě od chronické bolesti po zraněních. V současnosti se léčba tohoto druhu bolestí spoléhá pouze na opiáty.

Pokud ale potřebujete řešit chronickou bolest, nemusíte spoléhat pouze na léky. Zde je nabídka přírodních metod, které mohou být také prospěšné:

  • Cvičení — Dr. Charles Kim, M.D. z medicínského centra při Univerzitě v New Yorku říká, že tělesné cvičení v mozku produkuje přirozené látky proti bolesti, které patří do skupiny endorfinů. Tyto zvedají náš práh bolestivosti a podporují mozkové receptory ke změně vnímání bolesti.

  • Rybí tuk — jedna z vědeckých studií prokázala, že po 75. roce věku více než polovina pacientů s bolestí krční nebo bederní páteře, kteří užívali denně 1200 mg rybího oleje, mohli přestat užívat léky na tišení bolesti.

  • Kurkuma — vědci, kteří podávali kurkumu ve směsi s dalším kořením pacientkám s osteoartritidou zjistili, že dochází k velké úlevě od bolestí. Léčebná dávka byla v kapslích s 650 mg směsi dvakrát nebo třikrát denně.

  • Resveratrol z červeného vína, hroznů nebo bobulí — vědci doložili, že tato sloučenina tlumí bolest na buněčné úrovni.

Věda neustále objevuje nové cesty, jak zvládat bolest i bez užívání léků. Snad by toto mohl být způsob, jak vyřešit problém, se kterým se lidstvo utkává už odjakživa.


 

Použité zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180322125024.htm
https://www.everydayhealth.com/news/cheap-natural-quick-chronic-pain-remedies(Přeloženo z www.naturalnews.com/2018-04-17-new-study-suggests-that-hunger-shuts-off-our-perception-of-pain.html)