34. Pánové, víte co je dobré vědět o vyšetření na PSA?

01.03.2017 18:20

Jestliže si vás lékař objednal na krevní odběr, aby vám nechal vyšetřit hladinu PSA, pak si pozorně přečtěte tento článek!

 

Jde totiž o to, že výsledky tohoto testu můžete ovlivnit svojí životosprávou, ale není jisté, jestli vám lékař dá kompletní informace, jak se na něj připravit.

 

Čemu se tedy vyhnout, než půjdete na odběr krve?

Dodržení následujících bodů vám pomůže zajistit, aby vaše výsledky hladiny PSA byly minimálně ovlivněny působením faktorů, které ji mohou zvyšovat. Proto se vyhýbejte následujícímu:

 

  • Náročným cvičením a aktivitám, které přímo působí nebo naráží na prostatu, jako jsou jízda na kole, na motocyklu, na koni, na terénních vozidlech nebo na traktoru, či masáž prostaty po dobu alespoň 48 hodin před testem.

  • Sexuálním aktivitám, při kterých dojde k ejakulaci, minimálně 48 hodin před testem. Ejakulace v tomto časovém rámci může ovlivňovat výsledky PSA - a to především u mladších mužů.

  • Naplánujte si svůj test PSA tak, aby k němu mohlo dojít nejméně šest týdnů po těchto procedurách: biopsie prostaty, transuretrální resekce prostaty z důvodu BHP, zavedení uretrálního katetru, cystoskopie nebo i další procedury, které mají dopad na prostatu. Pokud máte nějaké pochybnosti a možném dopadu prodělané procedury na výsledky PSA, poraďte se s lékařem.

  • Pozor na situace, kdy trpíte jakoukoliv infekcí močového traktu. Bakteriální infekce totiž mohou dočasně zvyšovat hladinu PSA. Pokud si nejste jisti, nechte si před vyšetřením na PSA provést analýzu moči, aby se infekce vyloučila. Pokud jste prodělali takovou infekci, měli byste vyčkat minimálně šest týdnů po tom, co jste přestali užívat antibiotika.

  • Nechte si vyšetřit prostatu prstem (DRE - digital rectal examination) ještě před testem na PSA. Jde o vhodné preventivní opatření.

Nezapomínejte také sdělovat lékaři následující skutečnosti:

  • Že jste podstoupili léčbu chemoterapií, protože tyto léky mohou způsobovat zvýšení hladiny PSA.

  • Upozorněte vždy, když užíváte nějaké léky – především statiny, nesteroidální léky proti zánětům nebo přípravky proti potížím s močením, jako jsou dustasteride nebo finasteride. Všechny tyto přípravky mohou také ovlivňovat PSA.

  • Pokud užíváte jakékoliv potravinové doplňky. Mnohé z nich (např. carnitine, fenugreek, pomegranate nebo tribulus terrestris) mohou vyvolávat zvýšení hladin testosteronu a to ovlivňuje také PSA.

  • Pokud jste v nedávné době podstoupili operaci močového traktu nebo prostaty nebo když jste utrpěli úraz pánve nebo podobné úrazy při sportu.

  • Když máte prostatitidu nebo BHP (benigní hyperplazii prostaty)

 

Autorem těchto pokynů je Dr. Geo Espinoza a celý článek, ze kterého bylo čerpáno, naleznete na adrese
https://prostate.net/articles/what-not-to-do-before-a-psa-test

 

 

Pokud si chcete své obzory rozšířit ještě o trochu více, nabízím vám i část překladu o tom, jak je testování na PSA ošidná záležitost. Kdybyste ale o tomto tématu chtěli diskutovat se svým lékařem, buďte obezřetní (není dobré zmiňovat, že jste se něco dočetli na internetu – to obvykle podráždí většinu všech odborníků). Následující pasáže pochází od člověka z nejpovolanějších – od R.J.Albina – vědce, který objevil PSA v roce 1970. Ten v deníku New York Times publikoval v roce 2010 článek, kde se mj. uvádí:

 

Tento test je stěží efektivnější, než když si jen tak hodíte mincí. Už mnoho let se pokouším vysvětlovat, že testování na PSA nedokáže detekovat rakovinu prostaty.
A co je ještě důležitější, nedokáže rozlišovat mezi jejími dvěma typy: tou, která vás zabije, a tou, která není tak nebezpečná.“

 

A dále se zde můžete dočíst i toto:
„Nikdy jsem ani netušil, že můj objev před 40 lety by mohl vést až k takovému neštěstí ve veřejném zdravotnictví, které je nyní ovládáno honbou za ziskem. Lékařská komunita se musí vyrovnat s realitou a zastavit nevhodné využívání PSA-screeningu.
Až se to podaří, bude možné ušetřit celé miliardy dolarů a ochránit miliony mužů před zbytečnou a vysilující léčbou.“

 

Příslušný článek v původní podobě naleznete v archivu na této adrese:
https://www.nytimes.com/2010/03/10/opinion/10Ablin.html

 

 

A tož tak.

 

VaP

 

 

PS: pokud by vás zajímaly informace o přírodních metodách péče o zdravou prostatu, navštivte můj speciální web www.6-p.webnode.cz. Jako bonus pak ode můžete dostat i speciální příručku, obsahující překlady článků W.Zmachinského (stačí vyplnit kontakt ve formuláři, který je na tomto webu k dispozici).