33. Pánové, pokud jezdíte hodně na kole, může vás to potkat také

16.02.2017 20:53

Pokud budete mít před sebou preventivní prohlídku u praktického lékaře, pak s intenzivním ježděním na kole si předtím dejte alespoň dva týdny pauzu!

 

To je stručné shrnutí tohoto článku a nepotřebujete možná ani číst dál. Pro ty, co jsou zvědaví zvědaví, jak jsem k tomu došel, se pokusím tuto svou neblahou zkušenost popsat na následujících řádcích.

 

Stalo se to před pár lety, kdy jsem s manželkou strávil 5 dní dovolené v Lednicko-Valtickém areálu a na kolech z půjčovny jsme si projeli většinu doporučovaných tras. Moje kolo ale mělo sedlo úzké a už první den jsem úpěl a hodně kilometrů odjezdil ve stoji. Pokud se totiž sedací kosti nemohou do sedla opřít, je váha trupu přenášena do sedla hlavně přes oblast perinea (hráze) a k tomu naše těla rozhodně nebyla stvořená. Naše choulostivé orgány jsou tak drceny tlakem, který je smrtonosný pro jakoukoliv měkkou tkáň. Nebylo proto divu, když se několik dnů po návratu z dovolené v mé moči ještě vyskytovaly stopy krve.

 

Moji praktickou lékařku to zřejmě dost polekalo, a ihned mi vypsala žádanku na urologické vyšetření. Mnozí z nás, kterým už bylo padesát, asi už mají zkušenosti s touto ordinací. Řekl bych, že nejhorší jsou hlavně první návštěvy, kdy ještě nevíte, co vás čeká. U mě naštěstí stačily jen dvě prohlídky, aby specialista konstatoval, že všechno je v normě. Opakované vyšetření moči už žádnou krev nepotvrdilo, dokonce ani cystoskopie neodhalila žádné abnormality. Ovšem na moji otázku, zda celá moje lapálie nesouvisí s tím špatným sedlem na vypůjčeném kole, reagoval pan doktor pouze pokrčením ramen.

 

A tak jsem se pustil do studia a překládání informací o nemocech a léčbě prostaty. A postupně jsem začal být moc rád, že jsem prošel urologickou ordinací tak hladce. Dodatečné obavy ve mně vyvolalo především vyšetření krve na PSA (prostate-specific antigen), jež může být následováno dalšími testy a případně i zákroky, které mohou víc škodit, než prospívat. Největší potíž je ovšem v tom, že v této otázce se názory odborníků až diametrálně rozchází. A tak i kdybyste si nastudovali všechny potřebné informace, nikdy si nemůžete být jisti, že váš urolog bude mít na věc názor, který jde s dobou. V dalším článku zkusím rozporuplnost vyšetření na PSA popsat trochu blíž.

 

Pojďme se ale ještě vrátit k té cyklistice: docela by mě zajímalo, zda existují statistiky, které by srovnávaly potíže s prostatou s ohledem na druh tělesné zátěže. Předpokládám však, že cyklisté budou patřit do té nejohroženější skupiny. Když se W.Zmachinsky (autor webu o prostatě) některých profesionálních závodníků ptal na jejich bolesti varlat a prostaty, často slyšel odpovědi v tomto duchu: „Bolí to sice hrozně, ale je to cena, kterou musíme platit za naše úspěchy.“

 

A jak to máte vy s vaším kolem? Já už dávno vím, že se vyplatí pořídit si co nejširší sedlo a nastavit si je tak, aby jeho nos mířil co nejvíce dolů. A na půjčená kola už si dávám velký pozor...

 

A tož tak.

 

VaP (autor těchto stránek)

 

 

PS: pokud by vás zajímaly poznatky o přírodních metodách péče o zdravou prostatu, navštivte můj speciální web www.6-p.webnode.cz. Jako bonus ode můžete dostat i speciální příručku, obsahující překlady článků W.Zmachinského (stačí vyplnit kontakt ve formuláři, který je na tomto webu k dispozici).