32. Tyto netoxické prostředky hubí blechy a klíšťata aniž by škodily zvířatům

20.08.2016 10:32

Julie Wilson

Staré přísloví o tom, že dubnové deště přinesou v květnu mnoho květin, nebylo už dlouho pravdivější, neboť u nás pořádně zapršelo a teploty se držely vysoko a vzduch byl vlhký. Květiny ale bohužel nebývají jediné, kterým se v takových podmínkách daří - také blechy a štěnice se množí mnohem více. Pokud jste podobně jako já majitelé domácích zvířat, tak se také děsíte toho, jak zase začne váš dlouhý a obtížný boj proti blechám.

Jako věrný čtenář NaturalNews jsem již před dlouhou dobou zavrhl všechny chemické prostředky. Avšak i navzdory jejich nebezpečnosti stále ještě používám chemii pro boj s blechami u našich dvou koček. Domnívám se totiž, že podávání tabletky je mnohem snadnější a zároveň i mnohem efektivnější. To se ale postupem času stává méně pravdivým, neboť hmyz je proti těmto prostředkům stále více odolný.

V minulosti jsem už vyzkoušel mnoho přírodních metod pro boj s blechami, ke kterým patřilo třeba i vytlačení šťávy z celého citronu na naše nebohé kotě. Nezbývá než konstatovat, že kotě to vůbec neocenilo a jeho nepohodlí navíc bylo zcela zbytečné, neboť toto opatření vůbec nezabralo.

Nyní ale díky Dr. W. Falconerovi - našemu místnímu homeopatickému veterináři, mohu s hrdostí prohlásit, že jsme konečně uspěli s několika netoxickými metodami, které účinně likvidují blechy i klíšťata, aniž by současně ubližovaly našim zvířátkům.

Životní cyklus blechy

Vždy je dobré si připomenout, jak vlastně vypadá životní cyklus blech (viz obrázek) a z něj pochopit, že nejproblematičtější je v něm velké množství jejich vajíček. Dospělé blechy vlastně představují pouze 5% celého problému, zatímco vajíčka, ležící na podlaze nebo zachycená na zvířeti tvoří až 50% této pyramidy.

Larvy blech rovněž pokrývají až 35% cyklu a živí se organickými zbytky na koberci, podlaze nebo v prasklinách a pod podlahovými lištami. Nad nimi pak figurují zakuklené larvy a ty zabírají už jen 10% životního cyklu. Zato jsou ale nejodolnější vůči všem metodám likvidace.

Nejlepším způsobem, jak se zbavit blech, je útočit na základnu pyramidy - zacílit na vajíčka a larvy, říká Dr. Falconer. A připomíná, že obecně používaný přístup k hubení blech se chybně soustřeďuje na dospělé blechy a navíc ještě využívá jedovatých přípravků, které škodí i zvířatům.

Výsledkem je pak to, že všechny ty oleje, spreje a krémy vedou pouze ke zvyšování rezistence hmyzu, zatímco ubližují zvířatům i lidem.

„Je to úplně stejné jako to, co pozorujeme u antibiotik, pesticidů nebo herbicidů: určité procento v každé hmyzí populaci je vždy rezistentní na kteroukoliv nasazenou chemikálii. A jakmile je taková chemikálie aplikována, tito rezistentní mikrobi, paraziti nebo plevele se dál množí a nastupuje nová generace, která už na použitou chemikálii nereaguje. Proto vznikají stále nové chemikálie, ještě nebezpečnější pro lidi i zvířata, zatímco rezistence škůdců se dál rozvíjí s každým novým kolem.“

Likvidace blech venku

Pokud máte dvůr, pak nejlepším způsobem, jak se zbavit blech, je redukovat jejich populaci venku. Toho lze dosáhnout biologickou cestou, kdy se na zem aplikuje postřik s hlísticemi (nematodami). Tyto malé organismy dokáží v průběhu 24 hodin snížit množství bleších larev v zemi až o 90%.

Dr. Falconer radí tento postřik aplikovat nejlépe po dešti a několikrát jej opakovat - hlístice zlikvidují všechny nežádoucí zárodky a pak hynou. Tento druh postřiků bývá běžně k dostání v zahradnických potřebách, nebo jej snadno seženete v internetových obchodech.

Hubení blech v domácnostech

Současně je ale potřeba se zaměřit i na blechy doma. Pokud jsou vaše podlahy pokryty hlavně koberci, můžete se zbavovat bleších larev s pomocí prostředků, obsahujicích kyselinu boritou, která je pro lidi i zvířata jen málo toxická. Nejčastěji se na koberec aplikuje ve formě prášku a po vykartáčování se vysaje.

Ochrana je po této aplikaci dlouhodobá - je ale potřeba se při aplikaci chránit proti nadechnutí, protože jinak dochází k podráždění plic.

Pro hladké podlahy je vhodné používat přípravky pro hubení blech a je potřeba ošetřit všechna místa, kde se pohybují vaše zvířata. Je potřeba vybírat ty prostředky, které jsou určeny na vajíčka i larvy. Lze najít i netoxické výrobky, které působí biologicky - nedovolí larvám, aby se vyvíjely v dospělé jedince.

„V tomto případě postačí i aplikace jen jednou ročně. Těžké je ale sehnat přípravek obsahující pouze neškodné látky - často jsou ve směsi s jedy, které mají působit i na dospělé blechy. Proto je při nákupu potřeba pozorně číst informace o složení.“

Hubení blech na vašich zvířatech

Nejlepším způsobem, jak se zbavit dospělých blech v srsti vašich zvířat, je nasadit účinný prostředek. Bez toho blechy přežívají několik týdnů. Dobrou metodou je koupel s použitím speciálních šamponů nebo mýdel, ale nedoporučuje se provádět často, protože pak dochází k nadměrnému vysoušení jejich pokožky.

V případě psů můžete do lázně přidávat několik kapek esenciálních olejů obsahujících levanduli, citronelu, tea-tree nebo eukalyptus. U koček to ale není vhodné, neboť ty jsou na esenciální oleje mnohem citlivější a mohou pak i onemocnět.

Přípravek k univerzálnímu použití

Netoxickým přípravkem, který je možné používat venku, v místnostech i na zvířatech, je cedrový olej. Působí proti blechám, klíšťatům i štěnicím a je neškodný pro savce. Účinkuje tak, že ruší funkci feromonů u tohoto hmyzu a ten tak nemůže komunikovat a produkovat vajíčka.

Účinné prostředky proti blechám a klíšťatům působí současně i jako repelenty a bývají doporučovány jak pro psy, tak i kočky. U koček je ale potřeba zvýšené obezřetnosti, neboť ty mohou být mnohem citlivější na esenciální oleje.


Dr. Falconer doporučuje vždy napřed otestovat nový přípravek na zvířeti jen na malém místě - například mezi lopatkami. Pokud se v následujících 12 hodinách nevyskytnou žádné známky podráždění, můžete aplikovat prostředek na celém těle.

Moje poslední osobní zkušenost s prostředkem Flea & Tick (obsahujícím cedrový olej) je taková, že jedna naše kočka jej snášela velmi dobře, ale náš malý kocourem začal slintat, protože si postřik slízal. Neonemocněl však - jen to ukazuje, jak zvířata reagují každé jinak.

Proto se držte hlavně této rady Dr. Falconera: před nasazením jakéhokoliv nového přípravku jej u vašeho zvířete nejprve otestujte na malé ploše na místě, které si nemůže olízat. V případě esenciálních olejů se zpravidla setkáte s úspěchem a navíc tyto prostředky i voní.


Zdroje:
https://vitalanimal.com/non-toxic-flea-control/
https://www.wondercide.com/natural-flea-tick-mosquito-control-for-dogs-evolv/#
https://www.domyownpestcontrol.com/orcon-flea-destroyer-million-units-fdc7m-p-12403.html
https://www.jefferspet.com/products/antidote-3-n-1-biological-pest-control
https://store.naturalnews.com/Pet-Shampoo-8oz_p_505.html
https://science.naturalnews.com/ticks_and_fleas.html(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/054064_ticks_fleas_nontoxic_remedies.html)