25. Konec vrtání zubů je na dohled?

03.08.2014 20:37

PF Louis

Strach ze zubaře míváme všichni už od dětství. Jeho extrémní podobu ilustruje třeba případ z jedné francouzské vesnice v Alpách, kdy místní policie nalezla 12-letého chlapce, který se skrýval v lese. Chlapec to vysvětloval tím, že byl unesen, když byl na cestě k zubaři, ale že se mu podařilo utéci. Policii pak detailně popsal svého únosce a auto, do kterého jej donutil nastoupit. Bylo zahájeno pátrání, avšak ukázalo se, že šlo o falešný poplach - chlapec se ve skutečnosti ukrýval kvůli návštěvě v zubní ordinaci.

Až takový tedy může být strach ze zubaře. Je to vlastně druh fóbie, který už je uznáván i mezi sociology.

Přehnaný strach z bolesti při vrtání zubů překrývá ještě jiné nebezpečí, kterého bychom se obávat měli - amalgámové plomby. Byli již provedeno mnoho nezávislých vědeckých studií, potvrzujících uvolňování rtuťových výparů z těchto plomb. Při žvýkání jídla je toto odpařování nejintenzivnější. Část těchto výparů je absorbována tělem a rtuť, kterou obsahují, přitom patří k nejtoxičtějším těžkým kovům na této planetě.

Hodně zubařů - především ti, kteří se věnují i přírodní medicíně - už dlouho nepoužívá amalgámové zubní výplně. Najdete už také několik málo klasických zubařů, kteří budou brát vážně vaše přání nahradit tyto plomby materiály z pryskyřice nebo keramických kompozitů. K tomu ale stále musíte podstoupit vrtání do zubů, což mnozí považují za natolik bolestivé, že se neodváží k něčemu takovému přistoupit (a někteří dokonce raději budou předstírat únos).

Jak se ale zdá, na obzoru se objevil nový vynález, který by nás mohl osvobodit od strachu z bolesti z vrtání zubů a také od nebezpečí chronické otravy z amalgámových výplní. Ještě nějaký čas to ale bohužel potrvá, než se tato novinka začne objevovat ve většině zubních ordinací.

Nové zařízení na odstranění zubního kazu - fantastický pokrok

Vědci z Královské univerzity v Londýně vyvinuli novou techniku pro opravování zubního kazu, při které není potřeba vrtat ani používat náhradní výplně. Nazvali ji Elektricky urychlovaná a zesílená remineralizace (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation - EAER).

Tato metoda sestává z procedury prováděné ve dvou krocích. Při prvním kroku je ošetřena poškozená zubní sklovina a ve druhém je aplikován slabý elektrický proud s materiálem, ze kterého se na poškozený zub nanáší minerály na bázi draslíku a vápníku. A to je celé. Zdá se to až příliš jednoduché, že ano?

Profesor Nigel Pitts z Dentálního institutu na Londýnské univerzitě s obdivem komentoval dosahované výsledky takto: „Způsob, jakým dnes ošetřujeme zuby, není ideální. Pokud vyvrtáme kaz a použijeme výplň, začne tím cyklus dalších vrtání a nových výplní, až nakonec oprava už není možná.“

Všimněte si také, že zastánci klasického zubního lékařství vůbec nezmiňují toxicitu rtuti, která vyplývá z amalgámových výplní. Tento způsob léčby obhajují argumenty o tom, že „neexistují vědecké důkazy o tom, že by se rtuť z amalgámu dostávala do těla.“

K praktickému uplatnění nové léčby říká profesor Pitts toto: „Nejenže je naše zařízení šetrnější k zubům pacientů, ale předpokládáme, že nová léčba zubního kazu nebude nákladnější, než ta stávající. A kromě odstraňování zubního kazu může být toto zařízení navíc využíváno i k bělení zubů.“

To je velmi nadějné - už žádné vrtačky ve vašich ústech! V průběhu několika nejbližších let tedy můžeme očekávat nástup nového vybavení do většiny zubních ordinací...

Než se tak ale stane, a z klasických zubních ordinací se začnou vytrácet mechanické vrtačky a jedovaté zubní výplně, bylo by moudré se začít ohlížet po zubaři, který nabízí holistickou přírodní léčbu. Jde o pomalu se šířící obor, na nějž přechází ti lékaři, kterým dochází, že to, co se naučili na univerzitě, už nemusí platit. A takoví vám bezpečně odstraní amalgámové výplně i bez zbytečných řečí.


Použité zdroje:
https://www.deccanchronicle.clifestyle/
https://www.theguardian.com/society/2014/jun/16/fillings-dentists-tooth-decay-treatment
https://www.thehealthyhomeeconomist.com/10-signs-your-dentist-is-truly-holistic/
https://holisticdental.org/(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/045786_amalgam_fillings_dentistry_technology_electromedicine.html)