18. Fazolové listy polapí a zahubí štěnice

29.07.2013 19:00

Antonia
 

Štěnice by se už brzy mohly stát lépe zvladatelné, pokud se podaří zužitkovat vlastnosti, které vykazují listy obyčejných fazolí.

Jak možná správně předpokládáte, štěnice přebývají především v postelích. Během dne se skrývají a v noci se živí krví spících lidí. Ročně se jen v samotném New Yorku vydávají desítky miliónů dolarů na boj s těmito škůdci.

Kromě domácností štěnice navíc zamořují i školy, kina či nemocnice. Cestují velmi rychle, umí se skvěle skrývat a rychle se množí.


Past na štěnice v podobě fazolového listu

Vědci nyní ale zjistili, že mikroskopická vlákna na povrchu fazolových listů se ovíjí kolem nožek štěnice nebo je také dokonce i propichují a tím brání jejich dalšímu pohybu, takže tyto listy fungují jako past.

Tento způsob ochrany před štěnicemi ale není novinkou - už celá století je využíván v zemích Východní Evropy (především v Bulharsku nebo v Srbsku). Lidé tam na noc rozkládají fazolové listy kolem postelí a jak se štěnice přemisťují po podlaze, aby se dostaly ke své oběti, končí na nich „přilepené“. Podle tradičního postupu jsou pak tyto listy ráno posbírány a spáleny.

Běžným postupem, jak je likvidován tento hmyz u nás, bývá použití insekticidu. Avšak překvapivý návrat těchto cizopasníků v posledních letech po celém světě ukazuje na jeho rezistenci na běžně používané jedy.


Ekologický způsob likvidace štěnic

„Nový návrat dalších populací štěnic je spojen s jejich znepokojivou rezistencí na insekticidy. Právě z tohoto důvodu je každý jiný způsob jejich likvidace velmi žádaný,“ řekla o tom Catherine Loudon, jež působí jako entomoložka na the University of California v Irvine.

Už byly učiněny také pokusy napodobit „past z listu fazole“ za pomocí syntetického materiálu. Využívá se přitom napodobování „háčků“ na listech, nazývaných trichomy, jež jsou schopny se „zaháčkovat“ za nohy štěnice a zabránit ji tím v dalším pohybu.

„Rostliny vykazují skvělé schopnosti lapat hmyz,“ vysvětluje C. Loudon. „Moderní vědecké technologie nám už nyní umožňují produkovat materiály s podobnými vlastnostmi. Otevírá se tak před námi možnost ochránit se před štěnicemi i bez pesticidů.“

S použitím syntetických materiálu se ale ještě nepodařilo dosáhnout optimálních výsledků - bude proto potřeba ještě dalšího vývoje.


Použité zdroje:
https://www.scientificamerican.com/video.cfm?id=plant-surface-inspires-trap-for-bed2013-04-15
https://news.yahoo.com/plants-inspire-sticky-trap-bed-bugs-181132230.html
https://www.naturalnews.com/030501_bedbugs_New_York.html(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/040598_bed_bugs_insecticide_bean_leaves.html)