6. Úlevu při bolesti v zádech lze najít přirozenou cestou – inverzní terapií

19.04.2013 21:36

Shona Botes

Velká část dnešní populace v této době trpívá nějakou formou bolesti v zádech. Zatímco klasičtí lékaři neváhají s doporučováním operací, které mají napravovat poškození a ulevit od bolesti, způsobované poškozenou meziobratlovou ploténkou, je dobré si uvědomit, že k dispozici tu máme ještě i přirozené a neinvazivní způsoby k vyléčení bolesti zad. Mezi takovéto nejčastější léčebné postupy patří buď terapie cvičením nebo převrácenou polohou (případně jejich kombinace).

Při terapii převrácenou polohou (TPP) je postižený polohován hlavou dolů, aby se snížil tlak na nervy kolem páteře, na okolní vazivo a ploténky. Snížením jejich stlačení dochází k významnému snížení bolestivosti. K vyhodnocení tohoto efektu byla prováděna např. studie v roce 1978 a tato doložila, že pacienti při převrácené poloze zaznamenávali takřka okamžitě asi 35% snížení pocitů bolesti. Jiná podobná studie došla k závěru, že více než 80% pacientů, kteří podstoupili pouhých 8 opakování pobytu na polohovacím lůžku, bylo následně schopno se vrátit do práce a k běžným každodenním aktivitám. Jedna z nejnovějších studií tohoto druhu potvrdila, že více než 70% pacientů, kteří již byli objednáni na operaci zad, se mohli nechat vyškrtnout z pořadníku.

TPP ale prospívá kromě pacientů s bolestí v zádech i jiným– prokázalo se, že je vhodná i při uskřinutých nervech, skoliózách, bolesti v šíji, stenóze (zúžení) páteře, fibromyalgii, vyhřezlých ploténkách, ischiasu, artritidě páteře, zlomeninách obratlů nebo u nefunkčního SI skloubení. U pacientů, kteří podstupují TPP, dochází navíc k významné úlevě od bolestí hlavy nebo migrén.

Lidé, kteří teprve začínají s touto terapií, by měli začít s nakláněním lůžka do úhlu 25-30 stupňů. Jakmile si na tuto polohu po čase přivyknou, je možné využít náklonu kolem 60°. Většina pacientů pak zjistí, že už nepotřebují tento sklon dál zvyšovat. Jen málo pacientů si tedy přeje natočit polohovací lůžko až na plných 90°.

Není proto nutné využívat maximálního sklonu 90°, abyste pocítili přínosy TPP. Už jen pouhý náklon o 25°na dobu několika minut každý den zlepšuje proudění v lymfatickém systému a pomáhá uvolnit stažené svaly. Tato terapie napomáhá také k procvičení svalových skupin v hloubce kolem páteře, aniž by na ni byl vyvíjen jakýkoliv přídavný tlak. Ukázalo se, že TPP pomáhá ke zlepšení oběhových funkcí a může být prospěšná i ke zpomalování projevů stárnutí.

TPP ale má i některé kontraindikace. Vždy byste se před jejím nasazením měli poradit se svým lékařem, pokud máte některou z níže uvedených diagnóz:
osteoporóza, zánět spojivek, infekce středního ucha, odchlípení sítnice, vysoký krevní tlak, problém se srdcem nebo krevním oběhem, umělý kyčelní nebo kolenní kloub.
Velmi opatrní musí být i lidé v následujících případech:
těhotné ženy, pacienti po zlomeninách nebo s poškozením nervových pletenců kolem páteře, stavy po mrtvici nebo velmi obézní lidé.


Zdroje:
https://www.losethebackpain.com/inversion3.html
https://www.losethebackpain.com/inversion3.html
https://www.energycenter.com/grav_f/benefits.html
https://sitincomfort.com/inthinthbein.html


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/033449_back_pain_inversion_therapy.html)