3. Pozitivní volby zabraňují chronickým nemocem

20.11.2010 21:06

Linda Carlson

Milióny lidí dnes trpí na chronické nemoci, kterým je možné předcházet změnou životního stylu. K tomu bývají potřebné vědomosti a přáni uskutečnit změny k lepšímu.


„V případě Američanů můžeme mluvit o 100 miliónech postižených lidí – jejich chronické nemoci si vyžadují až 2/3 všech nákladů na zdravotní péči a způsobují až 70% všech úmrtí (každé 2 ze 3 dolarů vynakládaných na zdravotní péči se vztahují na chronické nemoci způsobované špatným životním stylem a lze jim tedy předcházet).“ Taková jsou slova Mike Leavitta – mluvčího
the U.S. Department of Health & Human Services.

Americká centra pro zvládání a prevenci chorob (
the Centers for Disease Control and Prevention – CDC) oznamují, že až polovina Američanů trpí minimálně jednou chronickou nemocí. A více než dvě třetiny všech úmrtí v USA bývají způsobovány kombinací srdečního onemocnění, rakoviny, mrtvice, chronického plicního onemocnění nebo diabetu. Na jejich webu se nabízí možnosti, jak lze zvládat chronické choroby na celonárodní úrovni (https://www.FightChronicDisease.org/).

Jedna ze studií, publikovaných v
the Archives of Internal Medicine došla k závěru, že k 80% snížení rizika vzniku běžných chronických onemocnění je možné dospět s pomocí těchto čtyř prvků zdravého životního stylu:

  1. zdravá strava

  2. pravidelné cvičení

  3. nekouření

  4. udržování optimální váhy

 Americká asociace diabetiků v rámci svého průzkumu zjistila, že 52% Američanů označuje vznik chronické choroby jako nejhorší možnou věc, která se jim může v životě přihodit. A pokud jde o ochotu k provedení změn, které mohou snižovat rizika onemocnění, pak tento průzkum zjistil, že 67% lidí je ochotno přejít na skromnější stravování. Z dotazovaných mělo 62% lidí nezdravou tělesnou váhu a překvapujících 83% se teprve dozvědělo, že obezita je jedním ze škodlivých faktorů vedoucích ke vzniku diabetu.

 

Závěr z toho vyplývající může být i takový, že ačkoliv více než polovina dotazovaných považuje chronické nemoci za to nejhorší, co by je mohlo potkat a chápou, že obezita může vést k diabetu, i nadále si udržují kila navíc a nezdravě se stravují.

 

Jaká je tedy odpověď?
Klíčovou pro snížení rizika chronické nemoci je
prevence. Musíme se zaměřit na zdravý životní styl a rozvinout si v sobě tyto zdravé návyky:

  1. budeme jíst výživnou stravu

  2. dopřejeme si dostatek spánku

  3. snížíme svou stresovou zátěž

  4. budeme pravidelně každý den cvičit

K ještě lepšímu objasnění souvislostí mezi chronickou nemocí a špatnými životními volbami bude zřejmě potřeba dalších poznatků. Přesto však mnozí lidé nebudou stále ještě přesvědčeni, že jim lepší volby mohou pomoci a mnoho ostatních lidí prostě nebudou mít snahu k uskutečnění vhodných změn – a to i navzdory svým znalostem.


Naše volby a návyky, které mají negativní dopady na naše životy, se mohou stát naším vězením. Pokud se ale dozvíme o možných volbách, které jsou nám dostupné a na tomto základě pak dokážeme přejít na zdravější návyky, může to pro nás být právě tou oporou, kterou potřebujeme ke zlepšení našeho zdraví.

Pokud nejsme zdraví, nemáme vlastně nic – to je ale hlavně důsledkem naší volby.

 

Další zdroje:
https://www.sixwise.com/Newsletters/2010/August/11/Why-Diseases-are-Like-Weed-Seeds-in-Your-Yard.htm?source=nl
https://www.sixwise.com/Newsletters/2010/July/14/Lies-Deceit-Deceptions-Disease.htm
https://www.healthandage.com/Obese-people-ignore-health-risks
https://www.centerforcreatingwellness.com/blog/?p=45(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/029608_chronic_illness_choices.html)